İlk Yardım

İlk Yardım

İlk yardım derslerinde hemen hemen herkesin bildiği güncel konular yer almaktadır. İlk yardım dersine çalışırken pek fazla zorlanmayarak sınavdan yüksek oranda başarı göstereceğinizi umut ediyoruz. Gireceğiniz elektronik sınavda toplam 50 soru vardır. Bu soruların 12 tane ilk yardım dersinde çıkacaktır. Bu dersin konuları aşağıdaki gibidir.

İlk Yardım

Temel İlk Yardım Bilgileri

Temel ilk yardımın amacı kaza anında, ilk yardımın uygulanması, önemi, dikkat edilmesi gereken noktaları ve acil tedavi ile arasındaki farklarda bahsedilmektedir. 

Hasta/Yaralı ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi

Kaza anında durum değerlendirmesi çok önemlidir. İnsan vücudunun tanınması, yaralı durumunun ve olay yerinin değerlendirilmesi gibi konuları kapsar.

Temel Yaşam Desteği

Temel yaşam desteği, yaralının hayatta kalabilmesi için yapılan müdahaleleri kapsar. Solunumun veya kalbin durması, hayati öneme sahip olduğundan, bu gibi durumlar, solunumu engelleyen cisimlerin çıkarılması, hava yolu açma ve kalp masajı gibi müdahaleleri içerir.

Kanamalar ve Yaralanma

Kaza anında yaralıda meydana gelen iç veya dış kanamalara tanımak ve ilk yardım eğitimini öğretmeyi amaçlar.

Yara, Yara Çeşitleri ve Tedavi

Kazazedede oluşan sıyrık, kesik, ezik, delici yara ve ağır yara durumlarında hastaya uygulanacak tedavi yöntemleri eğitimi verilir.

Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlk Yardım

Kırık, kırık çeşitleri, çıkık, çıkık çeşitleri, burkulma, bunların aralarındaki farklar ve uygulanacak tedaviler konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım

Kaza anında hasta bilincinin kontrol edilmesi gerekir. Bilinç bozukluğu çeşitli şekillerde oluşabilir. Koma, havale, sara krizi, kan şekeri düşüklüğü, göğüs ağrıları gibi durumlarda yapılacakları öğreneceksiniz.

Taşımalar

Yaralıyı taşımak, tedavi etmek kadar önemli bir husustur. Yanlış bir hamle sonucu hastada kalıcı hasarlara yol açabilir ve hayati tehlike taşıyan durumlar yaşanabilir. Acil taşıma teknikleri rentek manevrası, omuzda taşıma yöntemleri kazandırılacaktır.

İlk yardım dersinde öğreneceğiz bilgiler sadece sınavı geçmek için değil, hayatımız boyunca bizim veya yakınlarımızın başına geleceğini bilerek öğrenmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.
İlk yardım hayat kurtarır.